Mexikó két tűz között, az elnök harapófogóba került
Donald Trump közel áll hozzá, hogy felbontsa a Mexikóval kötött szabadkereskedelmi megállapodást annak Kínához fűződő gazdasági kapcsolatai miatt. Claudia Sheinbaum elnök harapófogóba került.
Az energiaátállás átmeneti időszakában az olajkitermelés volumene újabb és újabb rekordokat dönt meg. Az Egyesült Államok, Oroszország és Szaúd-Arábia verhetetlennek tűnik.
A szerző a Makronóm Intézet elemzője.
A világgazdaság erőltetett ütemben halad a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése, majd megszüntetése felé. Az energiaátállás káoszában azonban a biztonságot éppen a fosszilis energiahordozók adják, annyira tehát nem is meglepő, hogy az olajkitermelés rekordmagasságba emelkedett.
Éppen ezért a legnagyobb kitermelőknek nemcsak gazdaságilag hoz hasznot, de politikai befolyást is biztosít – lásd Oroszországot, amely a szankciók ellenére gyümölcsöző üzleti kapcsolatot épített ki a globális dél országaival, amelyek a mai napig nem hajlandók korlátozó intézkedések bevezetésére Moszkvával szemben.
A Visual Capitalist infografikája a 2023-as globális olajkitermelést ábrázolja napi millió hordós bontásban. Amint látszik: a világ össztermelésének 40 százalékát az Egyesült Államok, Oroszország és Szaúd-Arábia adta, együttesen napi 32,8 millió hordóval. Ebből az USA 12,9 millió, Oroszország 10,1 millió, míg Szaúd-Arábia 9,7 millióval vette ki a részét. E három ország egyébként 1971 óta folyamatosan dobogós, csak a helyeket cserélgetik azon.
A következő három nagy, Kanada, Irak és Kína összesen termel nagyjából annyit (13,1 millió hordó), mint az Egyesült Államok egymagában.
Az aranyérem tehát vitathatatlanul az USA-é, és nem valószínű, hogy az általa kitermelt mennyiséget belátható időn belül bármelyik ország meg tudja közelíteni. A napi 13 millió hordós kapacitás olyan határ, amelyet kizárólag ő tud megközelíteni – bár Szaúd-Arábia állami olajvállalata, az Aramco a közelmúltban bejelentette, hogy 2027-re valószínűleg eléri ezt a mennyiséget, később visszavonta elhamarkodott szavait.
Az előrejelzések szerint az Egyesült Államok idén nemcsak tartani tudja vezető pozícióját, de el is húz a vetélytársaktól, megcélozva a napi 14 millió hordós kapacitást.
***
Kapcsolódó:
Fotó: MTI/EPA/Larry W. Smith
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.